جراحی سینوس و سینوزیت

سینوسها حفرات پر از هوا در داخل جمجمه هستند که وظایفی از جمله محافظت از مغز در مقابل ضربات خارجی، سبک کردن جمجمه، بهبود و زیباتر کردن طنین صوت را به عهده دارند.در انسان در هر طرف در ناحیه فضای بین گونه و بینی سینوس فکی (ماگزیلری) قراردارد. در ناحیه بین بینی و پیشانی سینوس پیشانی فرونتال و فضای بین بینی و چشم سینوس اتموئید قراردارد. در ناحیه پشت چشم و انتهای بینی هم سینوس اسفنوئید قرار دارد.

این سینوس ها توسط مجرای باریکی به داخل بینی باز می شوند و ضمن تخلیه ترشحات خود، هواگیری می شوند.اگر به هر دلیل این مجرای باریک دچار انسداد شود ترشحات آن سینوس خارج نشده و عوامل عفونی در آن رشد کرده و منجر به التهاب سینوس یا سینوزیت می گردد.در مواقعی ممکن است سینوسها دچار عفونت شوند که به این حالت سینوزیت گفته می شود.

علائم :

از علائم سینوزیت ترشحات چرکی از بینی، ترشحات پشت حلقی، گرفتگی بینی، احساس سنگینی در صورت و سردرد می باشد. اکثر موارد سینوزیت به درمان دارویی پاسخ داده و برطرف می شود ولی در مواقعی که عفونت به مدت بیش از ۳ ماه طول بکشد و پاسخ مناسب به درمان دارویی حاصل نشود انجام عمل جراحی آندوسکوپی سینوس ضرورت دارد.از دیگر موارد نیاز به عمل جراحی آندوسکوپی سینوس پولیپوز بینی و سینوس است.

پولیپها در اصل توده بافت نرم متشکل ازسلولهای بافت پوششی داخل سینوسها هستند که به دلایلی مانند آلرژی ایجاد شده و به داخل بینی وارد می شوند و موجب انسداد بینی و تنگی راه هوایی و اختلال بویایی می شوند. پولیپها نیز در صورت عدم بر طرف شدن با درمان دارویی نیاز به برداشته شدن از طریق عمل جراحی آندوسکوپی سینوس دارند.

سینوزیت مزمن :

اما چه سینوزیتی مزمن تلقی میشود و باید به طریقه جراحی مداوا شود ؟ اگر انسدادی در مسیر تخلیه ترشحات سینوس ایجاد شود و این انسداد باعث تغییرات مزمن مخاط مفروش کنندهَ جدار سینوس ها شود، اصطلاحاً سینوزیت مزمن نامیده میشود. علامت اصلی سینوزیت مزمن ترشحات عفونی مداوم پشت حلق است . سینوزیت مزمن به درمان دارویی جواب نمیدهد و درمان آن “جراحی”است . جراحی سینوس به دو روش معمولی و روش آندوسکوپیک انجام میشود . در روش معمولی محتویات درون سینوس ها تخلیه میشود و در روش آندوسکوپیک مجاری سینوس به بینی را باز می کنیم .

Endoscopic

۲

آندوسکوپ وسیله ای است به قطر حدود ۴ میلیمترو طول ۲۰ سانتیمتر که سر آن حاوی لنزی است که ناحیه مورد بررسی را به وضوح روی مانیتور تلویزیون نشان می دهد. لنزهایی با زاویه های ۰ ، ۳۰ ، ۷۰ ، ۹۰ ، ۱۲۰ درجه وجود دارد. علاوه بر لنزها ابزارهای مناسبی نیز برای کار کردن داخل بینی طراحی و تولید شده است .

در جراحی آندوسکوپیک ، به جای اینکه روی پوست برشی بدهیم تا به سینوس دسترسی پیدا کنیم ، از طریق وارد کردن آندوسکوپ به درون بینی ما قادر خواهیم بود به تمام سینوس های فرونتال ( پیشانی ) ، اتموئید ( دور چشم ) ، اسفنوئید ( زیر قاعدهَ جمجمه ) ، و ماگزیلاری ( فکی ) دسترسی داشته باشیم . بسته به محل بیماری و نوع آن جراح از لنز مناسب و وسایل مخصوص استفاده میکند و به تمام سینوس ها و مجاری آنها دسترسی پیدا می کند. جراح پس از وارد شدن از طریق بینی و رسیدن به سینوس مورد نظر ،مجرای بسته شدهَ سینوس را باز کرده و ارتباط آن به بینی را مجدداً برقرار می نماید و در صورت لزوم محتویات داخل سینوس را نیز از همان طریق تخلیه میکند.

در این عمل جراح زیر دید مستقیم آندوسکوپی پولیپ ها و انسدادهای مخاطی و استخوانی را برطرف کرده و حفرات سینوسها را از وجود ترشحات چرکی و بافتهای ناسالم پاک می کند.
عمل جراحی با بیهوشی عمومی و یا با بی حسی موضعی همراه با تزریق داروی آرام بخش قابل انجام است. نتیجه عمل معمولا رضایتبخش است ، به منظوربهبود کامل و پیشگیری از عود بیماری ضروری است بیمار پس از عمل داروهای تجویز شده را به دقت استفاده کرده و در فواصل تعیین شده توسط پزشک، برای معاینه مراجعه نماید.

14 پاسخ
  • دکتر حمید مزارعی
   دکتر حمید مزارعی says:

   سپاسگزارم

   پاسخ
  • دکتر حمید مزارعی
   دکتر حمید مزارعی says:

   با سلام و سپاس از شما عزیزان
   امیدواریم که مطالب ارائه شده مفید بوده باشد.

   پاسخ
 1. رادیاتور قرنیزی
  رادیاتور قرنیزی says:

  سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون .مطالب سایت عالیه
  به امید موفقیتهای روز افزون
  خسته نباشید

  پاسخ
  • دکتر حمید مزارعی
   دکتر حمید مزارعی says:

   با سلام و سپاس از شما عزیزان
   امیدواریم که مطالب ارائه شده مفید بوده باشد.

   پاسخ
  • دکتر حمید مزارعی
   دکتر حمید مزارعی says:

   با سلام و سپاس از شما عزیزان

   پاسخ
  • دکتر حمید مزارعی
   دکتر حمید مزارعی says:

   با سلام و سپاس از شما عزیزان
   امیدواریم که مطالب ارائه شده مفید بوده باشد.

   پاسخ
  • دکتر حمید مزارعی
   دکتر حمید مزارعی says:

   سپاسگزارم
   امیدوارم که اطلاعات مفید فایده بوده باشند.

   پاسخ
 2. FrannaM
  FrannaM says:

  Keflex Can Cause Kidney Failure Methylprednisolone Over The Counter Zithromax Without Rx Mexico viagra Buy Cialia Canada Comment Prendre Cytotec

  پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *