جراحی سینوس و سینوزیت

سینوسها حفرات پر از هوا در داخل جمجمه هستند که وظایفی از جمله محافظت از مغز در مقابل ضربات خارجی، سبک کردن جمجمه، بهبود و زیباتر کردن طنین صوت را به عهده دارند.در انسان در هر طرف در ناحیه فضای بین گونه و بینی سینوس فکی (ماگزیلری) قراردارد. در ناحیه بین بینی و پیشانی سینوس پیشانی فرونتال و فضای بین بینی و چشم سینوس اتموئید قراردارد. در ناحیه پشت چشم و انتهای بینی هم سینوس اسفنوئید قرار دارد.

این سینوس ها توسط مجرای باریکی به داخل بینی باز می شوند و ضمن تخلیه ترشحات خود، هواگیری می شوند.اگر به هر دلیل این مجرای باریک دچار انسداد شود ترشحات آن سینوس خارج نشده و عوامل عفونی در آن رشد کرده و منجر به التهاب سینوس یا سینوزیت می گردد.در مواقعی ممکن است سینوسها دچار عفونت شوند که به این حالت سینوزیت گفته می شود.

علائم :

از علائم سینوزیت ترشحات چرکی از بینی، ترشحات پشت حلقی، گرفتگی بینی، احساس سنگینی در صورت و سردرد می باشد. اکثر موارد سینوزیت به درمان دارویی پاسخ داده و برطرف می شود ولی در مواقعی که عفونت به مدت بیش از ۳ ماه طول بکشد و پاسخ مناسب به درمان دارویی حاصل نشود انجام عمل جراحی آندوسکوپی سینوس ضرورت دارد.از دیگر موارد نیاز به عمل جراحی آندوسکوپی سینوس پولیپوز بینی و سینوس است.

پولیپها در اصل توده بافت نرم متشکل ازسلولهای بافت پوششی داخل سینوسها هستند که به دلایلی مانند آلرژی ایجاد شده و به داخل بینی وارد می شوند و موجب انسداد بینی و تنگی راه هوایی و اختلال بویایی می شوند. پولیپها نیز در صورت عدم بر طرف شدن با درمان دارویی نیاز به برداشته شدن از طریق عمل جراحی آندوسکوپی سینوس دارند.

سینوزیت مزمن :

اما چه سینوزیتی مزمن تلقی میشود و باید به طریقه جراحی مداوا شود ؟ اگر انسدادی در مسیر تخلیه ترشحات سینوس ایجاد شود و این انسداد باعث تغییرات مزمن مخاط مفروش کنندهَ جدار سینوس ها شود، اصطلاحاً سینوزیت مزمن نامیده میشود. علامت اصلی سینوزیت مزمن ترشحات عفونی مداوم پشت حلق است . سینوزیت مزمن به درمان دارویی جواب نمیدهد و درمان آن “جراحی”است . جراحی سینوس به دو روش معمولی و روش آندوسکوپیک انجام میشود . در روش معمولی محتویات درون سینوس ها تخلیه میشود و در روش آندوسکوپیک مجاری سینوس به بینی را باز می کنیم .

Endoscopic

۲

آندوسکوپ وسیله ای است به قطر حدود ۴ میلیمترو طول ۲۰ سانتیمتر که سر آن حاوی لنزی است که ناحیه مورد بررسی را به وضوح روی مانیتور تلویزیون نشان می دهد. لنزهایی با زاویه های ۰ ، ۳۰ ، ۷۰ ، ۹۰ ، ۱۲۰ درجه وجود دارد. علاوه بر لنزها ابزارهای مناسبی نیز برای کار کردن داخل بینی طراحی و تولید شده است .

در جراحی آندوسکوپیک ، به جای اینکه روی پوست برشی بدهیم تا به سینوس دسترسی پیدا کنیم ، از طریق وارد کردن آندوسکوپ به درون بینی ما قادر خواهیم بود به تمام سینوس های فرونتال ( پیشانی ) ، اتموئید ( دور چشم ) ، اسفنوئید ( زیر قاعدهَ جمجمه ) ، و ماگزیلاری ( فکی ) دسترسی داشته باشیم . بسته به محل بیماری و نوع آن جراح از لنز مناسب و وسایل مخصوص استفاده میکند و به تمام سینوس ها و مجاری آنها دسترسی پیدا می کند. جراح پس از وارد شدن از طریق بینی و رسیدن به سینوس مورد نظر ،مجرای بسته شدهَ سینوس را باز کرده و ارتباط آن به بینی را مجدداً برقرار می نماید و در صورت لزوم محتویات داخل سینوس را نیز از همان طریق تخلیه میکند.

در این عمل جراح زیر دید مستقیم آندوسکوپی پولیپ ها و انسدادهای مخاطی و استخوانی را برطرف کرده و حفرات سینوسها را از وجود ترشحات چرکی و بافتهای ناسالم پاک می کند.
عمل جراحی با بیهوشی عمومی و یا با بی حسی موضعی همراه با تزریق داروی آرام بخش قابل انجام است. نتیجه عمل معمولا رضایتبخش است ، به منظوربهبود کامل و پیشگیری از عود بیماری ضروری است بیمار پس از عمل داروهای تجویز شده را به دقت استفاده کرده و در فواصل تعیین شده توسط پزشک، برای معاینه مراجعه نماید.

14 پاسخ
  • دکتر حمید مزارعی
   دکتر حمید مزارعی says:

   سپاسگزارم

   پاسخ
  • دکتر حمید مزارعی
   دکتر حمید مزارعی says:

   با سلام و سپاس از شما عزیزان
   امیدواریم که مطالب ارائه شده مفید بوده باشد.

   پاسخ
 1. رادیاتور قرنیزی
  رادیاتور قرنیزی says:

  سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون .مطالب سایت عالیه
  به امید موفقیتهای روز افزون
  خسته نباشید

  پاسخ
  • دکتر حمید مزارعی
   دکتر حمید مزارعی says:

   با سلام و سپاس از شما عزیزان
   امیدواریم که مطالب ارائه شده مفید بوده باشد.

   پاسخ
  • دکتر حمید مزارعی
   دکتر حمید مزارعی says:

   با سلام و سپاس از شما عزیزان

   پاسخ
  • دکتر حمید مزارعی
   دکتر حمید مزارعی says:

   با سلام و سپاس از شما عزیزان
   امیدواریم که مطالب ارائه شده مفید بوده باشد.

   پاسخ
  • دکتر حمید مزارعی
   دکتر حمید مزارعی says:

   سپاسگزارم
   امیدوارم که اطلاعات مفید فایده بوده باشند.

   پاسخ
 2. FrannaM
  FrannaM says:

  Keflex Can Cause Kidney Failure Methylprednisolone Over The Counter Zithromax Without Rx Mexico viagra Buy Cialia Canada Comment Prendre Cytotec

  پاسخ

ترک بک و پینگ بک

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *